Erişim Kolaylığı Araçları

Skip to main content

Yönlendirme, bilgilendirme


Bu bölüm, Sulukule Gönüllüleri Derneği faydalanıcılarını bilgilendirmek için hazırlanmıştır. 

Aşağıdaki metinde sosyal, hukuki ve psikolojik destekler başta olmak üzere kamu ve sivil toplum kuruluşlarının sağladığı desteklere ilişkin temel bilgiler yer almakta, hizmetlerin tamamı bulunmamaktadır. Yalnızca başlangıç noktası olabilecek şekilde temel düzeyde bilgilendirme ve iletişim bilgileri bulunmaktadır.

Temel haklara ilişkin destek veren kurumlar ve iletişim bilgileri:

T.C İstanbul Valiliği Fatih Sosyal Hizmet Merkezi

Belirli şartları sağlayan kişiler için yakacak, yaşlılık, engellilik, kronik hastalık, hamilelik, doğum, eğitim masrafları, işe yönlendirmeler gibi konularda başvuru üzerine çeşitli ayni ve nakdi destekler bir kamu kurumu olan T.C İstanbul Valiliği Fatih Sosyal Hizmet Merkezi tarafından verilmektedir.


Nasıl Ulaşırım?

ALO 183: 7 gün 24 saat hizmet verir. Yurt içi aramalar ücretsizdir. Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde ve işitme/konuşma engeli bulunan kişilere yönelik hizmet vermektedir.

Adres: Karagümrük Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Caddesi) No:66 Hükümet Konağı Binası B Blok Kat:1, 34091 Fatih/İstanbul

E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

Telefon: (0212) 621 85 50

İBB Sosyal Hizmet Müdürlüğü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından eğitim, eşya, market kartı, halk ekmek, fatura, doğum, süt destekleri verilmektedir. 

Belediyeye bağlı İsmek isimli merkez kapsamında yabancı dil, müzik, meslek, teknik eğitimler konularında kurslar  verilmektedir. Ayrıca sınavlar sonrasında tercih süreçlerinde tercih danışma merkezlerinde tercihlerin yapılmasına destek olunmaktadır.


Nasıl Ulaşırım?

Alo 153: 7 gün 24 saat hizmet verir. Yurt içi aramalar ücretsizdir.

! iletişim bilgileri güncellenecek.

İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü

Kadın ve çocukların güçlenmesini destekleme hedefi doğrultusunda çalışan İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü, koruyucu ve önleyici hizmetler sunmaktadır. Çeşitli yaş grupları için gelişim ve tarama testleri, psikolojik danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Ayrıca şiddete maruz bırakılan ya da maruz kalma tehlikesi altında olan kadınlara 444 80 86 numaralı telefon hattı üzerinden ya da yüz yüze psikososyal ve hukuki danışmanlık desteği verilmekte, sığınma talebi olan durumlarda kadınların İBB Dayanışma Evi ve diğer kurumların ilgili birimlerine yönlendirmesi sağlanmaktadır.


Nasıl Ulaşırım?

Adres: Yeşilköy, Mimar Basri Mete Sokağı, 34149 Bakırköy/İstanbul

Telefon: 0212 449 97 78 

7 gün 24 saat hizmet veren ALO 153 hattı üzerinden arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fatih Belediyesi Kadın, Aile ve Eğitim Birimi

Fatih Belediyesi tarafından sadece kadınlara yönelik düzenlenen pilates dersleri, diyetisyen hizmetleri, psikolojik danışmanlık destekleri sağlanmaktadır. Ayrıca şehir ve şehir dışına düzenlenen gezilerden haberdar olmak için birime kayıt olmak gerekmektedir.


Nasıl Ulaşırım?

Adres: Dervişali Semt Konağı, Dervişali Mahallesi, Müftü Sokak No: 58 Fatih / İstanbul 

Tel: 0 (212) 521 53 63

İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosu

Hafta içi her gün hukuki yardıma ihtiyacı olup avukatlık hizmetinden yararlanmak için maddi olanağı bulunmayanlar, altı şubesi ve merkez bürosuyla hizmet sunmaktadır.


Nasıl Ulaşırım?

Merkez Büro: 

Adres: İstiklal cad. Orhan Adli Apaydın sok. No:8 Kat:2-3 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 393 08 29

Merkez büronun yanında  Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Kartal, Büyükçekmece, Çağlayan ve Ümraniye şubelerinde de destek verilmektedir.

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)

Şiddetin önlenmesi ve tedbir kararlarının izlenmesine yönelik, şiddet mağduru kişiler ile şiddet uygulayan/uygulama ihtimali bulunan kişilere yönelik hizmetler yürütür.

Özellikle kadınlara yönelik şiddeti önlemek ve şiddete maruz kalanları desteklemek için çalışır. Şiddete maruz bırakılan kişilere psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal alanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti verir.


Nasıl Ulaşırım?

Polis Merkezleri, Jandarma Karakolları, Sağlık Kuruluşları, Alo 183 Telefon Hattı, Cumhuriyet Başsavcılıkları gibi yollarla başvuru yapılabilir.

Mor Çatı

Yaşadıkları şiddet nedeni ile başvuru yapan kadınlar ile gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında ihtiyaç doğrultusunda sosyal, hukuki ve psikolojik destek sağlanmaktadır.  Aynı zamanda kalacak yer bulmakta sorun yaşayan kadınlara bazı şartları sağlamaları halinde sığınakta kalma imkanı sağlanmaktadır.


Nasıl Ulaşırım?

Adres: Kocatepe Mah. Cumhuriyet Caddesi, Cumhuriyet Apartmanı No.:17 Kat 5 – D: 11, Beyoğlu İstanbul

E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Telefon: 0212 292 52 31-32

Derin Yoksulluk Ağı

Değerlendirme sonucunda kişilerin ihtiyacına göre fatura, kira, ilaç bebek gıdası, giysi, mobilya gibi destekler  verilmektedir. Derin Yoksulluk Ağı kayıtları telefon üzerinden almaktadır.


Nasıl Ulaşırım?

E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

Telefon: 0 531 522 27 60 

Fatih Belediyesi Kariyer Merkezi

Fatih ilçesinde oturan ve mesleki olarak kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin iş becerilerini arttırmak, yetkinliklerini geliştirmek için eğitim temelli organizasyonlar düzenler. Staj ve yarı zamanlı işler ile öğrencilerin iş becerilerini arttırmaya yönelik çalışır. 

İş için yönlendirmeler, mesleki kurslar işe giriş için gerekli özgeçmiş gibi belgelerin hazırlanması konusunda destek sağlanmaktadır.


Nasıl Ulaşırım?

Adres: Dervişali Mahallesi Müftü Sokak No:46/50 

Telefon:  0212 521 53 63

İBB Spor İstanbul

Çocuklar ve yetişkinlere açık hava egzersizleri, çeşitli spor dallarında grup dersleri, yüzme havuzu kullanımı gibi bedensel aktiviteler sunulmaktadır. Bazı faaliyetlere ücretsiz katılmak mümkün olmakla birlikte bazı aktivitelere çok uygun ücretler karşılığında katılmak mümkündür.

Spor İstanbul’dan faydalanmak için online üye kaydınızı gerçekleştirdikten sonra size en uygun spor tesisindeki branşları inceleyerek derslere ve etkinliklere kaydınızı sağlayabilirsiniz.


Nasıl Ulaşırım?

Alo 153: 7 gün 24 saat hizmet verir. 

Kayıt Linki: https://online.spor.istanbul/uyeol  

Adres: Karagümrük, Spor İstanbul Genel Müdürlüğü, Kaleboyu Cd. No:111, 34091 Fatih/İstanbul

E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Telefon: 0212 453 30 00 ya da ALO 153