Erişim Kolaylığı Araçları

Skip to main content

"Dijital Dünyada Güvendeyim",

"Dijital Dünyada İyi, Özgür ve Güvenli Yaşam"


“Zaten ben derneği hep böyle bir deneyim yuvası olarak görüyorum.” (Nisanur, 17)

Çocukların Dijital Dünyada Çocuğa Karşı Şiddetle Mücadelede Güçlendirilmesi: Çocuk Haklarının Çocuk Katılımı ve Alt Hibe ile Desteklenmesi projesi Mikro-Fon programı tarafından desteklenen, “Dijital Dünyada Güvendeyim” ve “Dijital Dünyada İyi, Özgür ve Güvenli Yaşam” projeleri tamamlandı.

SGD’nin uzun yıllardır çalışmalarına katılan ve artık 16-18 yaş arasında olan 5 gençle birlikte proje hazırlama ve yürütme deneyimini yaşadık.

Projeler ile çocukların dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeyi amaçladık. Çocuk katılımını ve akran öğrenmesini temel aldık.

Gençlerle

Dijital Dünyada Güvendeyim projesinde gençler, çocuklara yönelik atölye programı hazırlayıp, uyguladılar.
Hazırlık aşamasında, çocuk hakları, dijital dünyada çocuk hakları, kişisel bilgilerin korunması, yanlış bilgi ve dezenformasyonla mücadele yöntemleri  atölyelerine katıldılar.

Dijital Dünyada İyi, Özgür ve Güvenli Yaşam projesinde ise, gençler Dijital Bilgi Atlası sosyal medya hesabı üzerinden akranlarına yönelik eğlenceli ve bilgilendirici içerikler geliştirmek için çalıştı.

Hazırlık aşamasında, sosyal medyada içerik üretmenin temelleri üzerine atölye çalışmalarına katıldılar. Üretim kampında fikir geliştirdiler ve uyguladılar.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü ziyaret edildi.

Üniversite öğrencilerinden oluşan Dijital Medya ve Çocuk Haber Bülteni ekibinin, RGB Red Stüdyo’daki, haber çekimini yerinde izleme fırsatı elde ettiler.

Gençler, projelerin başından sonuna kadar her alanda birlikte karar alma, yürütme ve koordineli bir şekilde çalışma deneyimi edindiler.