Erişim Kolaylığı Araçları

Skip to main content

Psikososyal destek


Görsel yapay zekâyla oluşturuldu.

SGD olarak yetişkinler ve çocuklarla psikososyal destek çalışmaları (PSS) yürütüyoruz. 

Psikososyal destek, kişilerin psikolojik sağlamlıklarını ve başa çıkma mekanizmalarını güçlendirir, iyi olma hallerini destekler.

Yetişkinler ile Çalışmalar

Yetişkinlerle psikososyal destek çalışmaları Covid-19 sürecinde başladı. Bakım verenler için normal şartlarda bile kendilerine zaman ayırmak ve bir şeyler yapmak zorken, pandemi döneminde evlere kapanmak bu durumu daha da zorlaştırdı. Ev içi sorumlulukların artması ve sosyalleşmenin azalması, bakım verenlerin üzerinde büyük bir yük oluşturdu.

Bu durumun fark edilmesi üzerine 6 gönüllü psikolog ile bir araya geldik. Bakım verenleri desteklemek ve güçlendirmek için haftalık olarak telefon üzerinden görüşmeler yaptık. Kısıtlamaların esnemesi ile görüşmelere yüz yüze devam edildi.

Çocuklar ile Çalışmalar

Çocuklarla çalışmalarımızı yoğun olarak grup ortamında yürütsek de, iyilik hallerini desteklemek için bireysel psikososyal destek çalışmaları da yapıyoruz.

Bu çalışmalarda aile ve arkadaşlık ilişkileri, duygular, okul gibi farklı konularda birebir görüşmeler gerçekleştiriyoruz.

Haftada bir yapılan bu görüşmelerle çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemeyi, zorlayıcı durumlarla başa çıkma mekanizmalarını geliştirmelerine yardımcı olmayı ve özgüvenlerini artırmayı amaçlıyoruz.